Panelová mládež

Úvod

Tato stránka je rozbor experimentálního bytového domu na sídlišti Polabiny. Komplexní technický rozbor je doplněn o historické informace, fotografie, půdorysy a zajímavosti. Některé informace ještě nejsou vybádané (jsou v článku označené otazníkem), a tak je prosím berte s rezervou. Budeme každopádně rádi za doplnění jakékoliv nepřesnosti/chybějící informace.

Tento článek může být prospěšný jak pro obyvatele domu, tak pro širokou veřejnost.

Konstrukční soustava: Experiment vycházející z objemového řešení T07B
Počet sekcí: 3
Dilatační celky: 1
Projekt: červenec 1961

Projektové označení: Experimentální obytný dům z keramických panelů – blok VI-1
Realizace: 1962-1963
Počet N.P.: 6

Počet bytů: 36
Původní výtahy: ZPCHS TOV250/0.5
Bytová jádra: B-3/A-01-pb

Rejstřík – kliknutím na záložku se přesměrujete na rozbor

Historie

Projekt

Dům s adresou Družstevní 138-140 je v projektech označován jako blok VI-1. Vypracován byl v červenci 1961 ve Stavoprojektu Hradec Králové. Původní stav domu vesměs odpovídal projektu.

Experimentální panelový dům z konstrukční soustavy T07B v Družstevní ulici je zatím jediný panelový dům tohoto typu, který se nám podařilo nalézt. Projektová dokumentace byla vypracována v červenci 1961 Stavoprojektem Hradec Králové. Úkolem bylo vypracovat projekt celomontovaného panelového obytného domu o 6 podlažích  s použitím keramického panelu pro výrobu panelů jak stěnových, tak i stropních. Realizace objektu proběhla v letech 1962 – 1963, zkolaudován byl v prosinci 1963. Kvůli experimentálnímu použití atypických materiálů byl obvodový plášť narušený a v letech 1980-1982 proběhla rekonstrukce. Ta spočívala v nahrazení stávajícího panelového obvodového pláště za cihlový s brizolitovou povrchovou úpravou.